Nie każdy od razu siÄ™ decyduje na Å›lub koÅ›cielny czy też z powodu innej wiary albo osobistych pobudek po prostu takiego Å›lubu nie chce. Bez wzglÄ™du na wyznanie i stosunek do koÅ›cioÅ‚a, może on jednak zawrzeć zwiÄ…zek małżeÅ„ski w UrzÄ™dzie Stanu Cywilnego. Åšlub cywilny może być równie uroczysty i oznacza, że w Å›wietle prawa stajemy siÄ™ mężem i żonÄ…. Ma on bardzo prosty przebieg i nie wymaga wiele przygotowaÅ„.
Nie ma obowiÄ…zku brania osobno Å›lubu cywilnego a osobno koÅ›cielnego, ponieważ od kilku lat istnieje przepis, który zezwala na zawarcie Å›lubu również na drodze prawa od razu przy Å›lubie koÅ›cielnym. Ten kto jednak nie chce brać Å›lubu koÅ›cielnego, może wziąć sam cywilny, co jest wygodnym rozwiÄ…zaniem. Ceremonia odbywa siÄ™ w UrzÄ™dzie Stanu Cywilnego w ustalonym wczeÅ›niej terminie. Trwa ona zaledwie 20-30 minut i ma jasno okreÅ›lony przebieg. Najpierw jednak należy odwiedzić USC i ustalić termin Å›lubu.
Co należy zrobić, by wziąć ślub cywilny?
Po zgÅ‚oszeniu siÄ™ do UrzÄ™du Stanu Cywilnego musimy okazać dokumenty takie jak dowód osobisty obydwu stron, skrócony akt urodzenia i ewentualnie skrócony akt zgonu poprzedniego małżonka lub akt Å›lubu z adnotacjÄ… o rozwodzie. Åšlub cywilny mogÄ… brać również obcokrajowcy, wówczas pokazujÄ… oni paszport i skrócony akt urodzenia wraz z jego tÅ‚umaczeniem. Po okazaniu dokumentów i przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, wraz z urzÄ™dnikiem wybieramy datÄ™ Å›lubu. Musi to być wolny termin, jednak niekoniecznie przypadajÄ…cy na sobotÄ™, jak to siÄ™ przyjęło, ale też w inny, dowolny dzieÅ„ tygodnia. Ponadto należy uiÅ›cić opÅ‚atÄ™ skarbowÄ…, która jest zależna od miejsca Å›lubu. Możemy bowiem zdecydować siÄ™ na tradycyjny Å›lub w urzÄ™dzie albo poprosić urzÄ™dnika o udzielenie Å›lubu w innym miejscu. To bardzo atrakcyjna opcja. Wówczas ceremonia może siÄ™ odbyć w lokalu, gdzie później urzÄ…dzimy przyjÄ™cie albo w plenerze.
Przebieg ślubu cywilnego
Zazwyczaj przed ceremoniÄ… Å›wiadkowie sÄ… proszeni o okazanie dowodów osobistych, by ich dane zostaÅ‚y wpisane do aktu małżeÅ„stwa. NastÄ™pnie urzÄ™dnik udzielajÄ…cy Å›lubu zaprasza wszystkich do sali, w której siÄ™ on odbÄ™dzie. PaÅ„stwo MÅ‚odzi siadajÄ… obok siebie na przodzie, tuż przed stanowiskiem urzÄ™dnika, a Å›wiadkowie zajmujÄ… miejsca obok nich. Dla goÅ›ci przygotowane sÄ… krzesÅ‚a tuż za nimi. Na poczÄ…tku uroczystoÅ›ci urzÄ™dnik ogÅ‚asza krótkie pouczenie na temat tego czym jest małżeÅ„stwo, jakie obowiÄ…zki majÄ… małżonkowie i kilka sÅ‚ów o roli małżeÅ„stwa w spoÅ‚eczeÅ„stwie. NastÄ™pnie prosi, aby powtarzać za nim sÅ‚owa przysiÄ™gi, odpowiednio narzeczony, a potem narzeczona. Po przysiÄ™dze wygÅ‚asza on mowÄ™ koÅ„cowÄ…, prosi o wymianÄ™ obrÄ…czek oraz podpisanie aktu małżeÅ„stwa męża, żonÄ™ oraz kolejno Å›wiadków. Jako pierwszy gratuluje też zawarcia zwiÄ…zku małżeÅ„skiego i skÅ‚ada nowożeÅ„com życzenia. Na koniec w urzÄ™dzie wznosimy toast szampanem, choć nie jest to konieczne.
Åšlub cywilny nie jest skomplikowanÄ… uroczystoÅ›ciÄ…, zazwyczaj urzÄ™dnik wszystko tÅ‚umaczy i nie ma potrzeby stresować siÄ™, że coÅ› może pójść nie tak podczas ceremonii. Jej przebieg jest szybki i pozwoli na zalegalizowani Waszego zwiÄ…zku.