Ogłoszenia Aktualności Poradniki i artykuły Cennik O firmie Pomoc Kontakt
przetwarzanie danych
Lokale Weselne
Kontakt z Portalem
663 577 636
Wyszukiwarka Logowanie

Jak wygląda ślub cywilny?

« powrót
Jak wygląda ślub cywilny?

Nie każdy od razu się decyduje na ślub kościelny czy też z powodu innej wiary albo osobistych pobudek po prostu takiego ślubu nie chce. Bez względu na wyznanie i stosunek do kościoła, może on jednak zawrzeć związek małżeński w Urzędzie Stanu Cywilnego. Ślub cywilny może być równie uroczysty i oznacza, że w świetle prawa stajemy się mężem i żoną. Ma on bardzo prosty przebieg i nie wymaga wiele przygotowań.

 

Nie ma obowiązku brania osobno ślubu cywilnego a osobno kościelnego, ponieważ od kilku lat istnieje przepis, który zezwala na zawarcie ślubu również na drodze prawa od razu przy ślubie kościelnym. Ten kto jednak nie chce brać ślubu kościelnego, może wziąć sam cywilny, co jest wygodnym rozwiązaniem. Ceremonia odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego w ustalonym wcześniej terminie. Trwa ona zaledwie 20-30 minut i ma jasno określony przebieg. Najpierw jednak należy odwiedzić USC i ustalić termin ślubu.

 

Co należy zrobić, by wziąć ślub cywilny?

Po zgłoszeniu się do Urzędu Stanu Cywilnego musimy okazać dokumenty takie jak dowód osobisty obydwu stron, skrócony akt urodzenia i ewentualnie skrócony akt zgonu poprzedniego małżonka lub akt ślubu z adnotacją o rozwodzie. Ślub cywilny mogą brać również obcokrajowcy, wówczas pokazują oni paszport i skrócony akt urodzenia wraz z jego tłumaczeniem. Po okazaniu dokumentów i przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, wraz z urzędnikiem wybieramy datę ślubu. Musi to być wolny termin, jednak niekoniecznie przypadający na sobotę, jak to się przyjęło, ale też w inny, dowolny dzień tygodnia. Ponadto należy uiścić opłatę skarbową, która jest zależna od miejsca ślubu. Możemy bowiem zdecydować się na tradycyjny ślub w urzędzie albo poprosić urzędnika o udzielenie ślubu w innym miejscu. To bardzo atrakcyjna opcja. Wówczas ceremonia może się odbyć w lokalu, gdzie później urządzimy przyjęcie albo w plenerze.

 

Przebieg ślubu cywilnego

Zazwyczaj przed ceremonią świadkowie są proszeni o okazanie dowodów osobistych, by ich dane zostały wpisane do aktu małżeństwa. Następnie urzędnik udzielający ślubu zaprasza wszystkich do sali, w której się on odbędzie. Państwo Młodzi siadają obok siebie na przodzie, tuż przed stanowiskiem urzędnika, a świadkowie zajmują miejsca obok nich. Dla gości przygotowane są krzesła tuż za nimi. Na początku uroczystości urzędnik ogłasza krótkie pouczenie na temat tego czym jest małżeństwo, jakie obowiązki mają małżonkowie i kilka słów o roli małżeństwa w społeczeństwie. Następnie prosi, aby powtarzać za nim słowa przysięgi, odpowiednio narzeczony, a potem narzeczona. Po przysiędze wygłasza on mowę końcową, prosi o wymianę obrączek oraz podpisanie aktu małżeństwa męża, żonę oraz kolejno świadków. Jako pierwszy gratuluje też zawarcia związku małżeńskiego i składa nowożeńcom życzenia. Na koniec w urzędzie wznosimy toast szampanem, choć nie jest to konieczne.

 

Ślub cywilny nie jest skomplikowaną uroczystością, zazwyczaj urzędnik wszystko tłumaczy i nie ma potrzeby stresować się, że coś może pójść nie tak podczas ceremonii. Jej przebieg jest szybki i pozwoli na zalegalizowani Waszego związku.

Opinie klientów
Wszystkie oceny
Średnia ocena: 0.0/5 na podstawie 0 opinii.
Opinie klientów
Komentarze użytkowników
Brak komentarzy.

Autor
Komentarz
Kod z obrazka
Token przeładuj token